FSC, PEFC Sertifikāti un dalība izsolēs

FSC sertifikāts PEFC sertifikāts cirsmas pārdošana izsolē

Bieži saskaramies ar jautājumiem par FSC un arī PEFC sertifikātu un dalību izsolēs vai sertificētas koksnes pārdošanu izsolē. Šajā rakstā atbildēsim uz jautājumiem par FSC un PEFC sertifikātu izsoļu kontekstā.

 

Ja izsolē tiek tirgota cirsma, kas atbilst FSC prasībām, vai varu piedalīties, ja man nav FSC sertifikāts?

Ja izsoles pārdevējs ir FSC vai PEFC sertificēts, tad tas tiek norādīts arī pie izsoles. 
Ja jums nav norādītais sertifikāts, bet vēlaties izsolē piedalīties, tad to varat darīt pie nosacījuma, ka, veicot mežizstrādes darbus, ievērosiet pārdevēja prasības konkrētā sertifikāta kontekstā.

 

Kādi ir mani papildus ieguvumi, ja man būtu FSC vai PEFC sertifikāts un arī izsoles objekts (cirsma) arī ir sertificēta?

Ja jūsu uzņēmumam arī ir FSC vai PEFC sertifikāts, tad ieguvums, uzvarot izsolē sertificētu cirsmu, ir iespēja tikt pie papildus vērtības, ko nodrošina šī sertifikācija. Vairākās apaļkoku iepirkuma vietās ir arī piemaksas par FSC vai PEFC sertificētu koksni.

Ja izsoles pārdevējs ir FSC vai PEFC sertificēts, tad tas tiek norādīts arī pie izsoles. 
Par pircēja sertifikāciju varat parliecināties konkrētā uzņēmuma mājaslapā.


Par PEFC sertifikāciju

PEFC (Program for the Endorsement of Forest Certification) jeb Meža sertifikācijas sistēmu novērtēšanas programma ir starptautiska, nevalstiska, neatkarīga bezpeļņas organizācija, kas veicina videi draudzīgu, ekonomiski pamatotu un sociāli atbildīgu meža apsaimniekošanu.

PEFC ir populārs gan lielu organizāciju vidū (piemēram, Latvijas Valsts Meži), gan arī privāto meža īpašnieku vidū.

Divas trešdaļas no visiem sertificētajiem pasaules mežiem (apmēram 300 miljoni hektāru) ir sertificēti saskaņā ar PEFC sistēmu. PEFC sertificēti meži ir sastopami 32 pasaules valstīs.
 

PEFC izstrādātie standarti liek ievērot vairākas prasības:

  • likumīgi izstrādāt koksni, atbilstoši nacionālās likumdošanas prasībām;
  • mežizstrādes procesu veikt meža platībās, kurās netiek pārkāptas cilvēku tiesības un kurās nepastāv lielas nozīmes konflikti saistībā ar zemes īpašumtiesībām vai zemes lietošanas tiesībām;
  • neveikt mežizstrādi aizsargājamās meža platībās, kurās meža apsaimniekošanas aktivitāšu rezultātā var tikt apdraudētas aizsargājamās dabas vērtības;
  • neiegādāties kokus no teritorijām, kuras ir pārveidotas par plantācijām vai platībām, kuras nav paredzēts izmantot kā mežus;
    neiegādāties koksni no meža, kurā aug ģenētiski modificēti koki;
  • nepārkāpt jebkādu no SDO pamatkonvencijām, kuras noteiktas SDO deklarācijā „Par pamatprincipiem un tiesībām darbā”;
  • neiegādāties konflikta koksni (saskaņā ar PEFC CoC standarta prasībām).
     

Kā vēsta jaunākās ziņas, ​Latvijas nacionālais PEFC meža apsaimniekošanas standarts Latvijai ir atkārtoti starptautiski atzīts.

 

Par FSC sertifikāciju

FSC (Forest Stewardship Council) jeb Mežu uzraudzības padome ir globāla bezpeļņas organizācija, kura izveidota, lai veicinātu atbildīgu meža apsaimniekošanu visā pasaulē. Pamatā meža īpašnieki un apsaimniekotāji, kuri iegūst FSC sertifikātu, apliecina, ka viņi mežu apsaimnieko atbildīgi. Galvenais FSC mērķis:  veicināt ilgtspējīgu mežsaimniecību, domājot gan par saimniecisko mežu atbildīgu izmantošanu, sociālo atbildību un vides aizsardzību.


Sertifikācija sastāv no 2 posmiem: sertifikāta iegūšana un tad tā uzturēšana. Lai iegūtu sertifikātu, jāvēršas pie kādas no akreditētajām sertifikācijas iestādēm Latvijā.

 

Kā izpētījis DB.lv, pēc PEFC sistēmas Latvijā ir sertificēti aptuveni 1,75 milj. ha mežu platības valstī, bet pēc FSC sistēmas ir sertificēti 1.2 milj. ha.