Cirsmas izsolei ir 0 solījumi - skaidrojam, kāpēc tā.

koks un saule

Cirsma iesniegta izsolē, bet portālā rādās 0 solījumi. Šajā rakstā izskaidrosim 5 iemeslus, kādēļ tā var gadīties.

 

1.Izsole iesniegta tikko

Meža Biržas iesniegtajām  izsolēm tiek nolikts vidēji 7-10 dienu termiņš, kurā solītājiem iespēja likt likmes. 


Solītāji - mežizstrādes uzņēmumi, paziņojumu par jaunu iesniegtu izsoli saņem uzreiz pēc izsoles publicēšanas. Ja izsolē ieliktā cirsma ir viņu interesēs, tad tiek organizēta meža apskate izsoles termiņa laikā. Ļoti reti gadās, ka izsoles soļi tiek veikti jau pirmajās dienās kopš publicēšanas. 95% gadījumu aktīvā solīšana notiek izsoles pēdējās minūtēs. 


Tā ir sava veida stratēģija, kā arī laika ekonomija pircējiem - pēdējā dienā ir lielāka iespēja kļūt par solītāju, kas piedāvā augstāko cenu. Uzvarētājs būs viens - tas, kurš gatavs maksāt augstāko cenu. Un tā domā vairums solītāju, tamdēļ pēdējās izsoles minūtēs iespējams vērot aizraujošu vairāksolīšanu, kuras uzvaras laurus plūksi tieši Tu kā pārdevējs.


Meža Biržas izsoļu sākumcena kāpj par 30% līdz pat 220%! Ir vērts nogaidīt šo, aptuveni, nedēļu, lai gala rezultātā iegūtu augstāko tirgus cenu par cirsmu. Līdz ar to, nesatraucies, ja pirmajā izsoles dienā neredzi nevienu solījumu - īstā aktivitāte sāksies izsoles noslēgumā!

 

2.Izsoles sākumcena ir pārāk augsta

Sākumcenas noteikšana nav vienkārša. Jā, Tev var būt sajūta, ka mežs vai cirsma ir pati īpašākā un unikālākā, bet jāsaprot, ka pircēji ir ļoti pragmatiski.

Pircēji vērtēs Tavu cirsmu aprēķinos: 

- vērtēs no cirsmas iegūstamo sortimentu un reizinās to ar tā brīža tirgus cenām,

- norēķinās izstrādes, pievešanas un izvešanas izmaksas, 

- pieskaitīs iespējamo peļņas daļu un tā iegūs cenu, ko gatavi maksāt par jūsu cirsmu.

Mēs nerekomendējam pieņemt rekordsolījumus kā standarta sākumcenas, jo, visdrīzāk, neviens par tādu cenu nebūs gatavs pirkt un pat motivēts aizbraukt un apskatīt cirsmu. Vienlaikus, atklātas konkurences apstākļos ir daudz lielāka iespēja sasniegt arī cenas, kas pārsniedz ekonomisko aprēķinu vērtības - to mēs saucam par elektroniskās izsoles faktoru, kas var nospēlēt par labu pircējam.

 

koku galotnes priedes

3.Atbilstošs piedāvājums faktiskajiem apstākļiem/situācijai

Cirsmas vērtību ietekmē ļoti daudz faktori. Primārais no tiem ir cirsmas sortiments. Par skujkoku zāģbaļķiem var sagaidīt citu cenu, kā, piemēram, par alkšņiem. Bet tas arī nav atrauti no tirgus situācijas, jo 2022.gada vasarā, kad Latvijā valdīja vispārēja panika enerģētikas jomā un mistiskas bažas, ka Latvijā varētu aptrūkties enerģētiskā koksne - arī alkšņu cirsmām mūsu portālā cenas sasniedza pat 65 eiro/kbm. Šobrīd tā būtu vidējā sākumcena skujukoku cirsmai.

Tava meža cirsmas sākumcenas atbilstību ietekmēs arī pievešanas apstākļi, pievešanas attālums, reģionālais aspekts, kā arī citi ļoti subjektīvi apstākļi konkrētajā brīdī - piemēram, mežistrādes tehnikas dīkstāves brīdī konkrētais pircējs noteikti būs gatavs samaksāt dažus eiro vairāk, jo dīkstāve ir daudz dārgāka kā samaksāt par cirsmu 2-3 eiro/kbm vairāk. 

Vairāk par sākumcenas veidošanu var skatīt šeit: Sākuma cenas noteikšana
 

4.Nav pievienoti visi vajadzīgie dokumenti

Mēs kā portāls neesam brīnumdari - Tev tomēr ir jāveic zināmi priekšdarbi veiksmīgam izsoles iznākumam.
Reizēm pircējam liekas - vai man jāpievieno dastojuma un novērtējuma informācija? Pircēji taču paši brauc un vērtē to mežu!
Jā, potenciālie pircēji brauks un vērtēs cirsmu, bet tas ir papildus ieguldījums un darbs no viņu puses. Vienmēr vienkāršāk ir vērtēt un salīdzināt ar kāda cita vērtējumu. Tā teikt - aizbrauc un novērtē, vai dastojums atbilst realitātei. Piemēram, ja tavs dastotājs novērtējis cirsmu uz 400 kbm, pircējs var pārbaudīt, vai  tiešām tas mežs ir tik biezs un ar tādām koku dimensijām, kā norādīts dastojumā.

Ja rodas šaubas par novērtējumu,  pircējs var pārdastot cirsmu jeb vienkārši izvēlēsies neriskēt un nepiedalīsies Tavā izsolē, kas var rezultēties ar 0 solījumiem. 
 

Vairāk par izsolei pievienojamiem dokumentiem var skatīt šeit: Kādi dokumenti jāpievieno, lai pārdotu cirsmu izsolē

 


5.Tirgus situācija

Solītāju aktivitāti ļoti ietekmē mainīgā tirgus situācija, ko mēs kā portāls nevaram ietekmēt. Var sakrist tā, ka ar 0 solījumiem noslēdzas pat vairākas izsoles - tirgus svārstību dēļ.

Piemēram, 2021.gadā būtiski auga pieprasījums gan pēc zāģmateriāliem, gan citiem koksnes produktiem - Covid pandēmijas ietekmē. Savukārt 2022.gadā pieprasījums pēc skujkoku koksnes mazinājās un skujkoku zāģbaļķu cenas piedzīvoja nelielu kritumu. Zāģbaļķu sortimentu nebija motivācija tirgot par salīdzinoši zemu cenu, bet tirgus nebija gatavs maksāt iepriekšējās cenas. 

meža ainava nogāzies koks

Savukārt enerģētiskā panika, ko jau pieminējām, 2022.gada vasarā lika strauji kāpt enerģētiskās koksnes cenām. Ir grūti prognozēt tādus apstākļus kā Covid vai karu, kas ietekmē tirgus situāciju un līdz ar to arī cenas un aktivitāti mūsu portālā. Pēc kāpumiem visbiežāk, agrāk vai vēlāk, nāk kritumi. Tad notiek tirgus un cenu salāgošanās. 
Pasivitāte solīšanā izteikti vērojama periodos, kad cenas krīt - ja var pagaidīt un maksāt mazāk pēc nedēļas, tad pircēji var izvēlēties nogaidīt, kas rezultēsies ar 0 solījumiem izsolē, pat ja sākumcena tajā brīdī liksies atbilstoša.
 


Vai tirgū ir pircējs, kas gatavs maksāt vairāk?

Jebkuru cirsmu Latvijā vienmēr var pārdot, neatkarīgi no sortimenta un apstākļiem. Jautājums gan paliek -  par kādu cenu?


Situācijā, kad par Tavu mežu izsaka super-lielisku piedāvājumu, ar piebildi, ka mežs ir “necils” un ar brikšņiem, iesakām nesteigties ar darījuma slēgšanu. Ja šķiet, ka piedāvājumā izteiktā cena ir zema, Meža Birža (www.mezabirza.lv) ir portāls, kurā Tu 1 nedēļas laikā varēsi uzzināt, vai tomēr tirgū nav kāds pircējs, kas gatavs samaksāt vairāk par jūsu cirsmu. Ļoti bieži - pircēji ir gatavi maksāt augstāku (reizēm pat vairākas reizes) cenu.

 

Tirgus ir mainīgs, un mēs strādājam, lai šis mainīgums būtu taisnīgs un samērīgs gan pārdevējiem, gan pircējiem. 

 


 

Meža Birža turpina dalīties ar noderīgu saturu, tamdēļ Pieraksties jaunumiem un pieseko mums Facebook lapā (Meža Birža), lai regulāri uzzinātu vērtīgus ieteikumus un aktualitātes mežu nozarē!