4 faktori, kam jāpievērš uzmanība, lai pārdotu sava meža cirsmu, nekļūstot par "labdaru"* upuri

Meža cirsmu izsole godīgs process

Sava meža cirsmas pārdošana sākotnēji var šķist sarežģīts vai pat pārāk vienkāršs uzdevums, taču ir svarīgi, lai par darījumu jūs saņemat taisnīgu cenu atbilstoši šodienas tirgus situācijai. Izsole ir veids, kā par savu meža cirsmu saņemt godīgu, augstāko pieejamo cenu tirgū, pat ja iepriekšēja pieredze cirsmas pārdošanā jums nav.

 

Meža Birža piedāvā atklātu un godīgu izsoles procesu, kas garantē, ka jūs nekļūsiet par labdaru* upuri. Izsoles tiek rīkotas, balstoties vairākos faktoros, kurus iesakām apsvērt, pirms izvēlēties, kur publicēt sava meža cirsmas izsoli.

 

1.Atklātība 

Izsoles cenrādim jābūt skaidram un publiski pieejamam. 

Mūsuprāt, izsoles process ir pārdošanas pakalpojums, kurā jābūt skaidriem un pieejamiem nosacījumiem. Cenrādim par pakalpojumu jābūt uzreiz pieejamam, ar skaidri definētām komisijas maksām, nevis “izvērtējot konkrētā klienta lētticību”. Pievērsiet uzmanību, ja saskaraties ar cenu “mēs jums atsūtīsim piedāvājumu” vai “izvērtējot konkrēto situāciju”, jo visbiežāk, tulkojumā, tas nozīmē - “izpētīsim, cik no jums var nokāst!”

 

Meža Biržā, cenrādī,  jūs uzreiz varat noskaidrot un rēķināties ar komisijas maksu, kas ir viszemākā tirgū, ar fiksētu maksimālo cenu (ko izsoles uzvaras gadījumā maksā pircējs). 

 

2.Elektroniskās izsoles formāts

Šāda veida izsoles ir neietekmējamas un godīgas - izsolē uzvar tas, kurš gatavs maksāt  augstāko cenu. Tādējādi jūs ietaupāt laiku un nervus ar tiem, kas vēlas “kaut ko sarunāt”. Šāds izsoles formāts arī palīdz izvairīties no krāpnieciskiem darījumiem vai būtiskiem zaudējumiem, kad par meža cirsmu tiek piedāvāta zemāka cena par tirgus cenu. Šo risku ietekmē, ir svarīgi neizdarīt vieglprātīgus lēmumus vai piekrist steidzināšanai no pircēja puses. Jūsu mežs ir potenciāli ir audzis 100 gadus, vai tiešām izsolei veltot papildus nedēļu jums šķiet, ka varat ko pazaudēt? 

Turklāt, elektroniskā izsole jums palīdzēs sasniegt auditoriju, ko pašu spēkiem būtu izdarīt daudz grūtāk.

 

Meža Biržā veiksmīgi un godīgi darījumi notiek regulāri - 2022.gadā noslēgušās 205 izsoles, kur kopējā cirsmu pārdošanas vērtība naudas izteiksmē sasniedz gandrīz deviņus miljonus eiro.

 

3.Konkurence

Esmu dzirdējis frāzi no mežizstrādes uzņēmuma: “Izsolēs nepiedalos, jo tur nevar nopelnīt”. Vēlme pelnīt ir saprotama, bet tam jābūt ar samērīgumu. *Labdari, kas šķietami jums piedāvā “augstāko cenu par meža cirsmu”, izsolēs nepiedalās. 

Konkurence ir vēl viens svarīgs faktors, lai pārdotu savu meža cirsmu par taisnīgu cenu, jo tikai atklātā konkurencē ir iespējams uzzināt patieso tirgus cenu, kas nereti ir patīkams pārsteigums meža īpašniekam. Starp mūsu potenciālajiem pircējiem ir labākie mežizstrādes uzņēmumi un tie ir gatavi nopirkt jūsu meža cirsmu par taisnīgu tirgus cenu.

 

Meža Birža katru mēnesi apkopo tirgus cenas tendences. Noskaidrojiet savas meža cirsmas cenu Meža Biržas izveidotajā kalkulatorā.

 

4.Neticiet “bezmaksas sieram”

Mežizstrādes uzņēmumi var piedāvāt bezmaksas inventarizāciju vai cirsmas sagatavošanu, taču būtiski ir atcerēties, ka tas tiek darīts uz jūsu rēķina - jums neatklājot patiesās izmaksas. Tādējādi jūs esat pakļauts riskam pārmaksāt, reizēm pat vairākus desmitus tūkstošus par daudz. 

 

Inventarizācijas vidējā cena par meža īpašumu līdz 10 ha, būs ap 200 eiro + transporta izdevumi. 

Cirsmas sagatavošana un dastošana-  orientējoši, cena būs ap 150-200 eiro par hektāru. 

Jums jāsaprot, ka izmaksas par šiem pakalpojumiem ir iekļautas jūsu meža cirsmas vērtībā. 

 

Piemēram, 3 ha cirsmas sagatavošana un dastošana izmaksātu ap 500 euro. Sniedzot šos pakalpojumus "bezmaksas", laipnais pircējs jums par cirsmas pārdošanu samaksās 20 000 euro. 

Jūs varat samaksāt aptuveni 500 eur par šiem pakalpojumiem pats un ielikt meža cirsmu izsolē, ar sākumcenu 20 000 euro, un atklātā konkurencē jūs varat saņemt, piemēram, 28 000 euro. 

Līdz ar to, “bezmaksas pakalpojumi” šādā gadījumā var izmaksāt 7500 euro.


 

Vēlme nopelnīt ir saprotama, tamdēļ garantējam, ka meža cirsmas izsoles procesā jums būs iespēja saņemt taisnīgu  samaksu par cirsmu. Pārdomāts lēmums jums palīdzēs izvairīties no pārmaksas un zaudējumiem. 

 

Reģistrēt savu cirsmu Meža Biržā ir vienkārši, bet apzināmies, ka iespējams darāt to pirmo reizi, tāpēc sniegsim atbildes uz visiem jautājumiem, kas rodas procesa laikā.

 

 

*Labdari - Pircēji, kas vēlas nesamērīgi augstu peļņas procentu, izmantojot pārdevēja nezināšanu, labticību vai bailes.

15.03.2023