Biežāk uzdotie jautājumi

Meža birža ir vieta, kur satiekas mežsaimniecības nozares pircēji un pārdevēji.

Mezabirza.lv ir interneta vietne, kurā ir iespējams ievietot augoša meža cirsmu un apaļkoku izsoles un piedalīties to nosolīšanā, kā arī izmantot cita veida elektroniskos pakalpojumus mežu nozarē, piemēram izveidot dastojuma failus, ielādējot datus no dastmēra. 

Reģistrēšanās portālā ir bez maksas, savukārt dalība izsolēs un dažādu pakalpojumu izmantošana portālā ir par maksu. Ar dalībmaksu cenrādi var iepazīties Palīdzības sadaļā Maksājumi.

Interneta izsoļu programma sniedz vairākas jaunas iespējas, kādu nav tradicionālajās klātienes izsolēs:

- Iespēja brīvāk plānot savu laiku un resursus gan izsoles sagatavošanas procesā, gan izsoles laikā. Pārdevēji un pircēji var ietaupīt laiku, izdevumus, cilvēku un transporta resursus (nav jāorganizē izsoles vieta un telpas, nav jāmēro ceļš uz izsoli).

- Vienkāršāka un ātrāka informācijas iegūšana par izsoli, izmantojot e-pastu un/vai jaunumu apkopojumu piegādi (RSS).

- Anonimitāte un publicitāte vienlaikus. Iespējams nodrošināt gan pārdevēja, gan solītāju anonimitāti, vienlaicīgi sniedzot pilnīgu informāciju par izsoles objektu un tā pieejamību. Tādējādi ir iespējams sasniegt visobjektīvāko izsoles rezultātu.

Portālu Mezabirza.lv ir izveidojuši meža nozares speciālisti, kuri tā tapšanā un attīstībā pastāvīgi iegulda gan savas zināšanas, gan praktiskajā darbībā gūtās atziņas un pieredzi. Mezabirzas.lv ir veidots ar mērķi nodrošināt meža īpašniekiem un meža nozares profesionāļiem stabilu, kvalitatīvu un uzticamu darījumu vidi augoša meža cirsmu un apaļkoku pārdošanā un pirkšanā.

Cirsmas pārdošanai var iesniegt pats meža īpašnieks, ja viņam ir pietiekoša pieredze, zināšanas un prasmes. Mezabirza.lv sadarbojas ar meža īpašnieku apvienībām, Meža konsultāciju un pakalpojumu centra speciālistiem un citiem profesionāļiem, kas palīdz meža īpašniekiem sagatavot cirsmas un nepieciešamo informāciju, kā arī iesniegt cirsmu izsolei. Pārdevējam jāņem vērā, ka pircēji vairums gadījumu izvēlas iegādāties cirsmas, kurām ir zināms pārdevējs, vai ko „pārstāv” kāda zināma institūcija nevis no anonīma un iepriekš nezināma pārdevēja. 

Starpniecības izmantošana ļauj iegūt papildus garantijas. Proti, ka izsolē tiks nodota reāla un pienācīgi sagatavota cirsma un ka izsoles laikā meža īpašnieks pēkšņi nemainīs savus nodomu cirsmu pārdot. Meža īpašnieku apvienības ir aicinātas palīdzēt īpašniekam ne tikai sagatavot (novērtēt) cirsmas un pieteikt tās izsolei, bet arī organizēt cirsmas pirkuma līguma noslēgšanu pēc izsoles. Rezultātā meža īpašniekam cirsmas pārdošanas process tiek padarīts vieglāks un vienkāršāks.

Pirmkārt, pieredze rāda, ka aktīva solīšana notiek pēdējās minūtēs, īpaši tad, ja kāds ļoti vēlas konkrēto cirsmu. Tāpēc aicinām potenciālos pircējus savlaicīgi izdarīt pārdomātus solījumus. Uzskatām, ka katrs solītājs tomēr ir pienācīgi izvērtējis, cik viņš ir gatavs maksāt par konkrēto cirsmu. Piemēram, vienā izsolē viņš varētu izdarīt divus trīs solījumus. Pirmo – „piesardzīgo”, otro – „reālo”, trešo – ja vēlas tomēr kādu konkurentu pārsolīt.

Otrkārt, Izsoļu sistēmā darbojas automātiskā pagarinājuma princips, jeb sistēma, kas izslēdz „ātrākā interneta” priekšrocības. Tas nozīmē, ja pēdējās divās minūtēs tiek reģistrēts kāds solījums, tad izsole tiek pagarināta par piecām minūtēm. Ja pēdējās piecās minūtēs solījumu nav, tad izsoles izvarētājs ir tas, kurš nosolījis pēdējo augstāko cenu. Šeit gan jāņem vērā interneta darbības īpatnības un nevajdzētu atstāt solījumus uz tām pēdējām divām minūtēm, jo kādu interneta datu sastrēgumu dēļ var gadīties, ka Jūsu solījums "ierodas" uz servera kādu sekundi par vēlu. Drīzāk otrādi - pēdējo solījumu vajadzētu mēģināt dot tanī brīdī, lai tas garantēti "ierodas" uz servera pirms šīm pēdējām divām pagarinājuma minūtēm.

Pirmkārt, atšķirībā no citiem izsoļu portāliem, Mezabirza.lv lietotāja pieteikšanās tiek moderēta. Tas nozīmē, ka interneta lietotājs tiek reģistrēts nevis automātiski, bet tikai ar sistēmas administratora (moderatora) starpniecību. Kad izsoles dalībnieks ir piereģistrējies portālā, administrators vispirms pārliecinās par dalībnieka identitāti. Ja dalībnieks nesniedz nepieciešamās ziņas par sevi vai ir pamats uzskatīt, ka tā ir viltus persona vai vienkārši „garāmgājējs”, tad šāds dalībnieks netiek apstiprināts kā sistēmas lietotājs. Tāpat arī izsoļi iesniegšana ir moderēta t.i. izsole parādās izsoļu sarakstā tikai pēc tam, kad to apstiprina izsoļu sistēmas moderators

Otrkārt, dalība izsolē ir par maksu. Pārdevējam pirms cirsmas iesniegšanas izsolē un pircējam pirms solīšanas uzsākšanas ir jāpārskaita administratoram dalības maksa atbilstoši cenrādim.

Pašreiz izsoles noteikumi neparedz kādas īpašas sankcijas. Tomēr portālā darbojas atsauksmju sistēma, un portāla lietotāja (pārdevēja, pircēja) pienākums ir pēc katras konkrētās izsoles atstāt sistēmā savas atsauksmes. Atsakoties nosolīto cirsmu pirkt, solītājs noteikti iegūs negatīvu atsauksmi – sava veida soda punktu. Iekrājot vienu vai vairākas negatīvas atsauksmes, izsoles dalībnieks riskē tikt bloķēts kā sistēmas lietotājs un zaudēt tiesības piedalīties turpmākajās izsolēs.

Atsauksmes citiem var redzēt uzklikšķinot uz lietotāja vārda. Sākumā iespējams redzēt vispārīgo informāciju par lietotāju un atsauksmju kopsavilkumu. Labajā pusē augšpusē ir redzama dotā lietotāja profila izvēlne. Tanī skaitā "Skatīt atsauksmes". Noklikšķinot to iespējams iegūt atsauksmju sarakstu. Atsauksmes par sevi var redzēt sadaļā "Mani dati".

Atsauksmes var redzēt visi reģistrētie lietotāji.

Ja neatradāt atbildi uz sev interesējušo jautājumu, gaidīsim to uz e-pasta adresi info@mezabirza.lv.