Pusgada statistikas apskats Meža Biržā | Tendences mežu nozarē 2024

meža birža

Tirgus tendences
 

Par aizvadītā pusgada tendencēm mežu nozarē dalās "Meža Birža" līdzdibinātājs Ernests Gabrāns: 

“Pirmais pusgads 2024.gadā aizvadīts. Nu jau izskatās, ka piedzīvot kādas turbulences meža nozarē, ir kā tradīcija. Ja iepriekšējos gados tie vairāk bija ārējie faktori, kā Covid, karš, mizgrauži vai kāds cits globālāks notikums, tad šajā pusgadā lielu drāmu un mulsumu radīja Satversmes tiesas pieņemtais lēmums, ar kuru līdzšinējie caurmēri atzīti par neatbilstošiem Satversmei un ir atceļami. Ja pats lēmums bija tikai daļēji pārsteidzošs, tad pilnīgu haosu un neizpratni radīja fakts, ka šis lēmums tika attiecināts ar atpakaļejošu spēku. Elementāra tiesiskā paļāvība uz mūsu valsti, vismaz man noteikti, tika spēcīgi sašūpota. Bet nu dzīvojam tālāk - jau pēc jaunajiem nosacījumiem.

Sagaidu un novēlu, lai vidējā termiņā Latvija nonāktu līdz tam, ka ir saimnieciskie meži, kuros īpašniekiem ir saimniekošanas tiesības un lēmumu brīvība par to, kad mežu ir visizdevīgāk un racionālāk realizēt, lai vairotu savu un Latvijas labklājību, un meža cikls varētu sākties no sākuma.

Neizpalika arī bez globālām tendencēm, kas ietekmēja koksnes cenu un attiecīgi arī cirsmu cenas. Cenu izteiksmē būtiskākās tendences būtu skujkoku gulsnim : salīdzinot janvāri un jūniju, cena tam ir pieaugusi pat par 15 eiro/kbm, un šī sortimenta cenas ir pietuvojušās vai sasniegušas zāģbaļķu cenas, esot ap 87 eiro/kbm Rīgas ostā.

Kopējais skujkoku cenu pieaugums saistīts arī ar kāpumu papīrmalkai un tarai. Tāpat arī bērza papīrmalka kopš gada sākuma vidēji pakāpusies par 5-7 e/kbm, sasniedzot 65 eiro/kbm.

Kopš gada sākuma piedzīvots bērza finierkluču cenas kritums pat par ~25 eiro/kbm. Sagaidu gan, ka šī nebūs ilgstoša tendence, jo pašmāju finiera ražošanas rūpnīcas turpina paplašināties, inovēt un attīstīties, attiecīgi lokālais pieprasījums veiksmīgi stabilizēs un izkonkurēs vajadzību eksportēt bērza zāģbaļķus uz citām valstīm un kontinentiem. Labāk eksportēsim augstākas pievienotās vērtības produktus."
 

100 veiksmīgas cirsmu izsoles

"Ja atskatāmies uz Meža Biržas sniegumu - apaļas 100 veiksmīgas izsoles ir veiksmīgi noslēgušās šajā pusgadā. Esam palīdzējuši realizēt vairāk par 70 tūkstošiem kbm koksnes ar kopējo vērtību 3,6 miljonu eiro. Vidējais cenas pieaugums izsolēm ir 23,46% un skaitliskā izteiksmē tie ir 565 tūkstoši eiro. Šo noteikti varam vērtēt kā tiešo pievienotās vērtības radīšanu īpašniekam no Meža Biržas puses un vienmēr priecājamies par katru īpašnieku, kas ir ieguvis atklātas konkurences tirgum atbilstošu cenu caur mūsu portālu.

cirsmu cenu apskatscirsmu cenu apskats

-Skuju koku cirsmas - cirsmas, kurās ir vismaz 70% skuju koku īpatsvars;

-Skuju-lapu koku cirsmas - cirsmas, kurās ir skuju koku īpatsvars 40 – 60%;

-Lapu koku cirsmas - cirsmas, kuras valdošā suga ir bērzs, apse, melnalksnis;

-Bērzu cirsmas - cirsmas, kurā valdošā suga ir bērzs - vismaz 70%.
 

 

Par jaunumiem un plāniem runājot - nepārtraukti turpinam attīstību arī kā portāls. Gan pircēja, gan pārdevēja ērtībai un raitākam procesam - jau kādu laiku mums obligāta prasība ir pirkuma līguma sagatave. Ja pārdevējs izvēlas Meža Biržas līgumu, tad pēc izsoles līgums tiek sagatavots un pārdevējam ar pircēju atliek tikai to parakstīt. Nepārtraukti arī domājam par lietojamības uzlabojumiem, lai portāls būtu ērts, saprotams un pārskatāms. Šai aspektā drīzumā arī plānojam veikt uzlabojumus izsoles izveides formā, kā arī mainīsies pats izsoles skats. Līdz ar VMD, VZD datu atvēršanu - nodrošināsim lietotājiem ērtības, ko sniedz automātiskās datu ielases no atvērtajiem datiem.

izcērtamais apjomsizcērtamais apjoms

Prieks arī saņemt pozitīvu atgriezenisko saiti par mūsu izglītojošajiem rakstiem un ikmēneša apkopojumiem. Turpināsim arī uzlabot komunikāciju ar meža īpašniekiem un pircējiem. Ja ir kādi ieteikumi, priecāšos tos saņemt e-pastā: ernests@mezabirza.lv.

Sajūtas saka, ka rudens sezonā būs ļoti aktīva - līdz tam baudam vasaru un turpinām darboties. "