Pus gada statistikas apskats Meža Biržā | Tendences meža nozarē 2025

Pusgada statistikas apskats Meža Biržā | Tendences mežu nozarē 2025

115 veiksmīgas cirsmu un mežu izsoles
 

Par aizvadītā pus gada tendencēm mežu nozarē dalās "Meža Birža" līdzdibinātājs Ernests Gabrāns: 

Pirmais pus gads aizvadīts un apskatam rezultātus Meža Biržas portālā. Kopumā esam noslēguši 115 veiksmīgas cirsmu izsoles ar kopējo kubatūru vairāk kā 85 tūkstoši kubikmetri un darījumu vērtību 4.7 miljoni eiro. Šajā īsajā periodā tāpat bija vērojamas iekšējās svārstības un ārējie apstākļi gan laikapstākļu, gan tirgus situācija, gan ierobežojumi devuši savu ietekmi uz aktivitāti izsolēs un meža cenām. Bet par visu pēc kārtas. 


pus gada apskats cirsmu izsolēs

 

Tiem kas piemirsuši - ziemas sezona šogad mums drīzāk nebija. Orientējoši 2 nedēļas sals valdīja Latvijā un arī tas ticami varēja netikt pamanīts, piemēram, Kurzemes pusē. Attiecīgi šogad saucamās “ziemas cirsmas” īsti nevienam nebija aktuālas, jo tās vienkārši nebija iespējams izstrādāt. Un diemžēl jāsaka, ka laikapstākļi mežizstrādes nozari turpina pārbaudīt - jo vasara ar ilgstošāku sausuma periodu arī mums vēl nav pienākusi, lai gan esam jau tūlīt pus jūlijā. Jācer, ka vasaras otra puse un arī septembris, oktobris būs nokrišņu ziņā saprātīgāks kā tas ir bijis 2025.gada pirmajā pusgadā.

 

Tirgus situācija 

Tirgus situācija cirsmu pieprasījumam un cenām ir saglabājusies ar zināmām svārstībām. Ik pa laikam ir kāds cenu “pīķis” vai pastiprināta aktivitāte bijusi kādā no sortimentu grupām, kas attiecīgi veidot tālāk ietekmi uz cirsmām. Ziemas izskaņā un pavasara sākumā bija liela aktivitāte uz bērza finierkluča interesi, kur pāris nedēļas līdz sulu tecēšanai cena tika pacelta līdz 150 eiro par kubikmetru. Tāpat visa pus gada garumā saglabājās stabila cena par skujukoku zāģbaļķiem ap 100 eiro par kubikmetru. Papildus stabilitāti skujukokam nodrošināja arī gulšņu pieprasījums, kas ar nelielām svārstībām šo pus gadu svārstās ap 90 eiro kubikmetrā Rīgas ostā, jūnija izskaņā sasniedzot jau 95 eiro par kubikmetru. Runājot par cenu svārstībām uz leju - uz sulu laiku bērzam ievērojami nokrita gan cena, gan pastāvēja iepirkuma apjoma ierobežojumi, kas attiecīgi mazināja, gan cenu, gan interesi par bērzu cirsmām. Ar jūnija mēnesi gan atgriežas bērza finierkluča vidējā iepirkuma cena ap 150 eiro par kubikmetru. Otra tendence lejupslīdei ir skujukoku papīrmalkai un arī malkai. Skujukoku papīrmalkas iepirkuma cenu ievērojami ietekmē Skandināvijas pieprasījums un Skandināvijā cilvēki mēdz doties aktīvākā atvaļinājuma periodā, kas tiešā veidā ietekmē arī pieprasījumu. Ja ar maija vidu cena par kubikmetru nokrita par 10-12 eiro un vidēji bija ap 45 eiro kubikmetrā Rīgas ostā, tad šobrīd vērojams, ka par dažiem eiro tā sāk pakāpt. Gaidītu, ka tas kāpums par pāris eiro turpināsies. 

cirsmu cenas par m3Vidējā cena par cirsmuIzcērtāmais Likvīdais apjomsKoku sugas pēc pārdotā apjoma

Ierobežojumi

Tie mums ir gan laikapstākļu veidā, gan arī noteikumu formā. Līdzīgi kā iepriekšējos gados arī šogad stājās spēkā mizgraužu ierobežojumi, kas stājās spēkā ar 1.aprīli uz noteiktām skujukoku cirsmām. Kā parasti šajā periodā bija atsevišķas veiksmīgas meža skujukoku cirsmu izsoles, kuras šajos ierobežojumos bija īpaši saistošas gan ar to, ka ierobežojumi uz tām neattiecās un papildus ar pateicīgiem izstrādes apstākļiem - šīs cirsmas arī tad ir tās, kuras uzstāda cenu rekordus Meža biržā, jo konkurence par tām objektīvi vienmēr būs liela. Labā ziņa, ka ne tikai cilvēkiem nepatīk aukstā un lietainā vasara, bet arī egļu astoņzobu mizgraužiem tā nav patīkama priekš vairošanās. Tad nu varam lasīt Silavas pētnieku monitoringa datus, ka līdz 1.jūnijam šo vaboļu aktivitāte ir zema un ceram, ka tas palīdzēs kopumā un ilgtermiņā mazināt šī kaitēkļa iekemi uz Latvijas meža īpašnieku aktīvu.

 

Ko gaidīt?

Novēlu sausāku laiku, lai tie, kuri gaida pārdot savu slapjaiņu un citādi mitro mežu varētu to piedāvāt izsolē. Ir tikai saprotami, ka pircējiem līdz šim nebija liela interese par slapju cirsmu, kurā pie līdzšinējiem laikapstākļiem bija sarežģīti veikt izstrādes darbus. Citādāk jūlijs varētu ievadīt augšupejošu tendenci cenām un pieprasījumam par gandrīz visām koku sugām, pamatā skatoties uz bērzu, egli un priedi. Citi lapu koki, kā alksnis, apse kuros būtisks īpatsvars būs arī malkas sortimentam - šajā cenu grupā iespējams vēl jāpagaida pāris nedēļas uz lielāku aktivitāti. Iepriekšējā ziema mums bija pārāk silta, kas neradīja pieprasījumu uz enerģētisko koksni un attiecīgi cenas saglabājās zemas - varbūt šogad ziema būs “normālāka”? Vienlaikus neapšaubāmi arī vietējā mērogā var dzirdēt un redzēt, ka mūsu siltumenerģija un pilsētu katlumājas pāriet uz vietējo kurināmo, kas ir koksne, tākā tas pieprasījums nevar pazust - jautājums cik liels tas izvērtīsies šogad - to redzēsim un arī jums ziņosim! 
 

Prieks arī saņemt pozitīvu atgriezenisko saiti par mūsu izglītojošajiem rakstiem un ikmēneša apkopojumiem. Turpināsim arī uzlabot komunikāciju ar meža īpašniekiem un pircējiem. Ja ir kādi ieteikumi, priecāšos tos saņemt e-pastā: ernests@mezabirza.lv.

Vai šis raksts bija noderīgs?
0
0

Aprēķini sava meža cenu.

Sazinies ar mums