Cirsmas pārdošana un nodokļi. Kuros gadījumos jāmaksā nodoklis no cirsmas pārdošanas?

nodoklis no cirsmas pārdošanas, cirsmas pārdošana nodokļi

Vai ir jāmaksā nodoklis no cirsmas pārdošanas un kāds? Meža īpašniek, šis  raksts ir Tev!

Attiecības ar valsts iestādēm vienmēr ir labi uzturēt un zināt, kādi pienākumi Tev ir, piemēram, pret VID. Kā visiem zināms - nezināšana neatbrīvo no atbildības, tāpēc dalīsimies ar pamatzināšanām nodokļos, kas jāmaksā, veicot darījumus ar mežu. Gribam, lai Tu kā meža īpašnieks vari “gulēt mierīgi”, nesatraucoties par pārsteiguma vēstulēm no VID par nenokārtotām saistībām pēc cirsmas pārdošanas.


Pamatprincips, kurš jāievēro darījumos ar mežu,  ir ļoti vienkāršs. Ja Tu šo ievērosi,  vari būt pilnīgi drošs, ka dari visu pareizi. 

 

NB! Šis raksts sagatavots mežu īpašniekiem, kuri pārdod mežu vai cirsmu juridiskām personām - Meža Biržas gadījumā - mežizstrādes uzņēmumiem. Nodokļu jautājumos ir daudz nianses un neskaidrību gadījumā aicinām konsultēties ar zinošu grāmatvedi un VID.

 

1. Pievienotās vērtības nodoklis darījumos ar mežu. PVN jāmaksā, ja vairāki darījumi 12 mēnešu laikā.


Lai Tev nebūtu jādomā par PVN maksāšanu, atceries vienkāršu principu, kas attiecās uz fiziskām personām:


Viens darījums 12 mēnešu periodā (nevis kalendārā gada ietvaros, bet tieši 12 mēnešos).

 

→ Situācijas piemērs:
Ja esi pārdevis vienu cirsmu 2022.gada 15.novembrī un gribētu atkal to realizēt 2023.gada septembrī, bet nevēlies iedziļināties nodokļu niansēs - vienkāršākais būtu nogaidīt tos 2-3 mēnešus pirms noslēdz nākamo cirsmas pārdošanu - pēc 15.novembra 2023.gadā.

 

Ja Tu kā fiziska persona 12 mēnešu periodā atsavini (pārdod) mežus vai cirsmas vismaz 2 reizes, tad PVN likuma izpratnē Tu veic saimniecisko darbību.

Par PVN maksātāju* jākļūst tikai tad, ja 12 mēnešu laikā darījumu vērtība sasniedz vai pārsniedz 50 000 eiro (līdz 2024.gadam bija 40 000 eiro). Tad nepieciešams reģistrēties PVN reģistrā un samaksāt PVN no summas, kura pārsniedz 40 tūkstošus eiro.
*Var būt situācija, kad fiziskā persona nav saimnieciskās darbības veicējs, bet ir PVN maksātājs.
 

Tātad:

  • Risks, ka Tev vajadzēs reģistrēt saimniecisko darbību iestājas, ja 12 mēnešu periodā esi veicis vismaz 2 darījumus ar mežu. Tad jārēķinās ar no tā izrietošām sekām attiecībā uz iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmēm, kas ir daudz lielākas par attiecināmo 7.5% parastā gadījumā.

  • Risks, ka būs jāmaksā pievienotās vērtības nodoklis (PVN), ja Tev abu darījumu kopsumma pārsniegs 50 000 eur. Šajā gadījumā, agrāk vai vēlāk, saņemsi aicinājumu norēķināties ar valsti par PVN no summas, kas pārsniegs 50 tūkstošu slieksni.

 

→ Skati VID sagatavoto informatīvo materiālu par nodokļu piemērošanu darījumos ar mežu: https://www.vid.gov.lv/lv/media/1927/download?attachment

 

2. Par Iedzīvotāju Ienākuma nodokli (IIN) : visbiežāk to samaksā pircējs

 

  • Ja meža īpašniekam nav reģistrēta saimnieciskā darbība, tad iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) samaksā jeb ietur pircējs. 

  • Ienākumam piemēro 10% iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmi. Ņemot vērā, ka cirsmu pārdošanas gadījumā ir 25% attiecināmās izmaksas, tad efektīvā likme, kas tiek ieturēta no darījuma summas, ir 7.5%.

  • Ja meža īpašnieks ir reģistrējis saimniecisko darbību un darījumi ar mežu tiek veikti saimnieciskās darbības ietvaros, tad IIN no ienākuma par šiem darījumiem aprēķina un iemaksā budžetā rezumējošā kārtībā saimnieciskās darbības veicējs - meža īpašnieks. Tādā gadījumā ienākumam piemērojo progresīvo nodokļa likmi (ienākumam līdz 20 004 eiro – 20%, ienākumam no 20 004 eiro līdz 78 100 eiro) – 23%.

3. Vai ir izdevīgi būt PVN maksātājam?

Lielākoties meža īpašnieki nav reģistrēti kā saimnieciskās darbības veicēji. Tomēr reizēm meža īpašniekam var būt saistoši un pat izdevīgi uz laiku reģistrēties  kā PVN maksātājam, kā arī reģistrēt saimniecisko darbību, lai varētu attiecināt izmaksas, iegādājoties kādus pamatlīdzekļus mežsaimniecisko darbību veikšanai - jauns krūmgriezis, motorzāģis vai kāda cita tehnika. Nākotnē izveidosim informatīvu rakstu arī par šādu scenāriju, bet jebkurā gadījumā Meža Birža rekomendētu sadarboties ar kādu zinošu grāmatvedi, kurš pārzin visas nianses, lai izvairītos no nepatīkama pārsteiguma. Piemēram - ir 2 darījumi (pat ja pircējs ir viens) ar kopējo summu 100 tūkstoši. Agrāk vai vēlāk tev pienāks ziņa, ka 21% no 60 tūkstošiem ir jāatskaita valstij, kā pievienotās vērtības nodoklis. 

 

“Vairāk zināsi, vairāk iegūsi!” jeb pārfrāzējot “Vairāk zināsi, mazāk atņems!” :)

 

nodoklis cirsmas pārdošana un IIN

 


Resursi: 

 


 

Was this article usefull?
3
0