Mezabirza.lv logo

Ceļš uz mežu un kaimiņu būšana | Mežsaimnieka viedoklis

Ceļš uz mežu un kaimiņu būšana

Ceļš uz mežu nav tikai vienkārša piebraukšana – tas ir būtisks posms, kas nosaka gan cirsmas izstrādes izmaksas, gan Tava meža ilgtspēju un kaimiņu attiecības nākotnē. Plānojot meža pārdošanu un cirsmas izstrādi svarīgi saprast, kā tehnikas kustība, kokmateriālu izvešana un ceļa kvalitāte var ietekmēt ne tikai tūlītēju darba norisi, bet arī ilgtermiņa piekļuvi meža īpašumam. Šajā rakstā mezabirza.lv mežsaimnieks Janeks Kamerovskis sniedz savu viedokli, kāpēc rūpīga ceļu plānošana un skaidri noteikumi līgumā ir svarīgi mežistrādē.

 

Ceļš uz mežu

Iepriekš jau, iespējams, esiet manījuši, ka Jūsu meža vērtībā ceļam ir viena no svarīgākajām ietekmēm, kaut vai tāpēc, ka tas ir saistīts ar būtiskāko izmaksu sadaļu - koksnes transportēšanu. Šoreiz par to - kā mana meža cirsmas mežistrāde ietekmē ceļu un ko būtu vērts ņemt vērā plānojot savas cirsmas iztrādi un slēdzot līgumu. Šīnī gadījumā, protams, runa ir tikai par to sadaļu, ko mežistrāde un koksnes transports būtiski ietekmē un, kur mums var būt kāda teikšana u.tml. - t.i. pievešanas ceļi un vietējās nozīmes pagastu/pašvaldību ceļi.


Latvijas īpatnības - nestabilas gruntis un smagā tehnika

Mīksta mums tā zemīte Latvijā - samērā auglīga, kur vairāk, kur mazāk, bet mīksta gandrīz visur un citur arī diezgan slapja . T.i. tautsaimniecības nozarēs, kur nepieciešama smagā tehnika ceļu tīklam ir būtiska nozīme. Un mežistrāde ir viena no tām - baļķi nav nekāda vieglā prece. Laukos pa ceļiem brauc ne tikai mežinieki, arī lauksaimniekiem graudu kravas jāved un visi mēs vienkārši gribam tikt līdz savām lauku sētām, vai mežam sēnes palasīt. Mīkstās gruntis un smagā tehnika gan nozīmē arī to, ka ceļu būve un uzturēšana ir samērā dārgs pasākums, ja salīdzina ar tuvākām vai tālākām zemēm uz klintājiem. Nepietiek, ka ceļu vienreiz izbūvē. Tie, it sevišķi, mazlie lauku ceļi, ir regulāri jākopj - jēgreiderē, jānovāc apaugums u.tml. 


Pievešanas ceļi un kaimiņu būšana

Un arī līdz auto transportam derīgiem ceļiem ir jātiek. Pievedējtraktoram ar baļķiem ir jāizplāno maršruts līdz autoceļam, kur baļķus var paņemt kokvedējs. Bieži vien tas nozīmē šķērsot vai apbraukt slapjas un dūkstainas vietas, šķērsot grāvjus u.tml. Un dažkārt līdz ceļam nevar tikt savādāk, kā tikai caur kaimiņa zemi, lai kas tas arī būtu - meža gabals, vai tīrums. Labas kaimiņu attiecības, kā vienmēr arī ir svarīgas. Tāpat kā spēja sarunāt un vienoties. Parasti tas nozīmē arī kādus izdevumus, kas ietekmē cirsmas cenu.

 

Pašvaldību ceļi, likumdošana, mežistrādātājs un arī kaimiņi

Ja pievešanas ceļu gadījumā, iesaistītās puses var būt mežistrādājs un pats meža īpašnieks, un varbūt kāds kaimiņš, tad auto ceļu gadījumā to jau būs vairāk. Lai cik labi uzturēts un labā kārtībā būtu bijis esošais lauku mazais ceļš, jārēķinās ar to, ka izvedot baļkus, ceļu stāvoklis noteikti tiks vairāk vai mazāk pabojāts. Parast tās ir lielākas vai mazākas risas, kas baļķu vedējiem vēl nesagādā problēmas, bet ar zemāku vieglo auto, jau var rasties problēmas ar izbraukšanu. Tuvējiem kaimiņiem tas ceļš noteikti būs svarīgi. Svarīgi arī vietējai pašvaldībai, kam par šo ceļu jārūpējas. Lai arī mežistrādātājam varbūt pirmajā brīdī var nesatraukt lielākas risas ceļā, tomēr arī viņam ir dārgi, ja kokvedēji iestieg pie krautuves. 
 

Likumdošana. Ceļu lieguma periodi. Kāpēc ziemas sasalums ir ļoti labs

Ceļu izmantošanu regulē arī dažādi likumdošanas akti. CSN jau paši par sevi, bet arī pašvaldībām ir savas tiesības un izdoti noteikumi par to pārziņā esošajiem ceļiem. Pavasaros un atkušņa laikā, kā arī ilgstošu lietavu gadījumā, tiek noteikti transporta masas ierobežojumi. Svarīgi ir atcerēties, ka par valsts autoceļu tīkla pārvaldību un uzturēšanu atbildīga ir valsts, galvenokārt, Satiksmes ministrija un VAS "Latvijas Valsts ceļi", savukārt pašvaldību ceļi un ielas ir pašvaldību atbildībā. Līdz ar to, pašvaldībām ir plašākas tiesības regulēt satiksmi savā teritorijā atbilstoši vietējām vajadzībām.

Pašvaldībām ir arī tiesības - parasti tas ir sava veida “piespiedu” līgums ar mežistrādātāju par to, ka ceļi pēc mežistrādes paliek tādā pašā kārtībā, kā pirms tam. Gadalaiks un laika apstākļi var arī palīdzēt koksnes transportēšanā. Jau izsenis par labāko gadalaiku tiek uzskatīta ziema virkni iemeslu dēļ, bet mūsdienās viens no būtiskākājiem “palīgiem” ir ziemas sals. Ja tas ir pietiekami ilgs un stabils, tad tas būtiski atvieglo baļķu transportēšanas darbus.

Pašvaldību un reģionālo ceļu izmantošanu Latvijā nosaka vairāki likumdošanas akti: Likums par autoceļiem, Ceļu satiksmes likums, Ceļu satiksmes noteikumi (Ministru kabineta noteikumi), Pašvaldību saistošie noteikumi.

Citu likumu un Ministru kabineta noteikumi: Papildus minētajiem, ceļu izmantošanu var ietekmēt arī citi normatīvie akti, piemēram, par smagsvara transportlīdzekļu kustību, bīstamo kravu pārvadājumiem, sabiedrisko transportu, ceļu nodevām (piemēram, jaunais Ceļu nodevu likums, kas paredz izmaiņas no 2030. gada), kā arī par īpašas atļaujas saņemšanu lielgabarīta vai smagsvara kravu pārvadājumiem.

 

Labā prakse - ceļš pēc izstrādes vismaz tik pat labs, kā pirms, vai vislabāk - labāks. Sadarbība ar pašvaldību

Tā arī ir labā prakse, lai pēc mūsu saimnieciskās darbības paliktu iespēja to turpināt vai atkārtot. Nereti ir arī tā, ka pašvaldība kopā ar mežistrādātāju vienojas, ka kāds ceļa posms, vai caurteka tiks uzlabots kopējiem spēkiem, tādējādi abām pusēm nodrošinot lielāku ieguvumu, par mazāku individuālo izmaksu līmeni.

 

Vēsturiskais atskats - kas ir šķūtis?

Vai ziniet, kas ir šķūtis?
Tas ir tāds seno laiku nodokļu veids, kas tika izmantots apuveni lidz 1940. gadam. Pārsvarā tie bija obligātie transporta pakalpojumi, kas vietējiem zemniekiem ar savu transportu (zirgu pajūgiem) bija jāsniedz muižām u.tml. Bet kā šķūtis arī apzīmēja darbus, kas tādu kā vietējo talku veidā tika organizēti ceļu būvniecībai. Tādas ir zināmas, pat arī pēc 1940.gada. Purmaļu (Jelgavas novada, Klanciema ķieģeļu rūpnīcas, vai rūpnīcu) apkārtē, kur ceļi ir veidoti šādā veidā ar roku darbu purvainās teritorijās ieklājot brāķēto ķieģeļu slāņus tādā, kā vairāku kārtu bruģa veidā.

 

Nobeigums

Sadarbojoties mēs kopīgi spējam vairāk un lauku ceļi ir tādi sava veida vietājās sadarbības un pašvaldību spējas indikātori - par to, cik labi mēs spējam sadarboties gan ar kaimiņiem, gan pašvaldību, gan tuvākiem un tālākiem biznesiem.


Ja nepieciešama palīdzība vai padoms, sazinieties ar mums vai lasiet citus rakstus par to kā sagatavot cirsmu pārdošanai, cirsmas pārdošana un nodoļi — tur atradīsiet papildu resursus un ekspertu padomus!

Was this article usefull?
0
0
Jautājumi par cirsmas darījumiem? Raksti!